Tisk plakátů: Jakou gramáž, formát, papír nejlépe vybrat?

Plakáty jsou jedním z mála způsobů, jak mimo město pozvat hosty na akci, do restaurace, zákazníky do obchodu. Který typ plakátů si vybrat, na co myslet při návrhu a tisku plakátů? Zjistěte více.

Na venkově jsou plakáty jednou z mála možností, jak obyvatele pozvat na svoji kulturní akci, anebo jak oznámit otevření nového obchodu, kavárny, restaurace, výprodeje. Ale plakátovací plochy si rádi čtou i lidé ve městech, třeba během procházky ulicemi.

Moderní plakáty na kvalitním papíře se hodí i pro dekorativní účely, výzdobu interiéru obchodu, klubu, restaurace. Doplňte formou plakátů svůj propagační mix, buďte vidět mezi lidmi v okolí. Které typy plakátů existují a jaký tisk plakátů si vybrat? Zjistěte v článku.

Co je dobré vědět předtím, než si navrhnete nebo necháte vytvořit propagační plakát? Který zvolit formát, jaký papír, barevnost, kde si nechat plakáty vytisknout, jakou technologií, jak výroba plakátů probíhá? Přečtěte si, podle čeho se typy plakátů dělí.

Co a komu nabízíte?

Přemýšlíte-li, jaký typ plakátů vybrat, dobrým vodítkem může být, který produkt, službu nebo informaci a komu nabízíte. Jinak by měl vypadat plakát zvoucí na vesnickou zábavu a odlišně zase plakát s informací o otevření nové restaurace specializované na exotickou kuchyni.

Do města větší

Je důležité, kam vytištěné plakáty umístíte. Pokud si je necháte vylepit jen do města a máte na jejich výrobu i výlep dostatečný rozpočet, mohou být klidně většího formátu, například plakáty A1, anebo obří A0 delší než jeden metr.

Firma nebo technické služby, kteří výlep plakátů zajišťují, zároveň ručí za to, že budou plakáty správně a včas vylepené, a také že po celou domluvenou dobu vydrží na svém místě.

Na venkově bez organizace

Na venkově bývá situace odlišná. Plakátovací plochy jsou různě velké, bývají plakáty často přeplněné. Někde jejich výlep schvaluje Obecní úřad, někde umístění plakátů neorganizuje nikdo.

Pokud vylepíte na vesnickou plakátovací plochu rozměrnější plakát, pravděpodobně vám jej někdo brzy přelepí tím svým. Proto je lepší tam, kde výlep plakátů nikdo neřídí, raději umístit menší formát, například A3. To zpravidla stačí. Pokud někdo na vesnici plakáty čte, zhlédne většinou všechny.

Plakátovací plocha.

Do výlohy raději menší

Plakáty si organizátoři akcí nechávají umisťovat i do výloh obchodů a informačních center. I v tomto případě může být vhodné zvolit raději menší formát, aby váš plakát provozovateli obchodu nezastínil celou výlohu.

Kombinujete? Objednejte si formátový mix

Pokud plánujete nechat své plakáty umístit do města, na vesnické plakátovací plochy i do výloh obchodů, nechte si vyrobit více formátů, ať máte na výběr.

Které typy běžných plakátů existují?

Druhy plakátů se mohou dělit podle různých kriterií:

Plakáty podle formátu, gramáže, typu papíru, barevnosti a způsobu tisku.

Plakáty si můžete nechat vyrobit menší nebo větší. Z důvodu úspory papíru a minimalizace odpadu vám v tiskárně nejčastěji vytisknou plakáty obdélníkového tvaru – buď na výšku nebo na šířku.

Častěji si provozovatelé kulturních i jiných akcí objednávají plakáty na výšku. Na plakátovací plochu se lépe vejdou a kolemjdoucím se i lépe čtou. Ale máte-li k tomu důvod, nechte si klidně vyrobit plakáty na šířku, anebo třeba čtvercové.

Avšak plakáty čtvercového nebo jiných atypických formátů vás zřejmě přijdou dráž, protože při jejich výrobě vzniká více odpadu.

Formáty plakátů

Formáty plakátů, od nejmenšího k největšímu (šířka × výška) jsou:

  • A4 – 210 × 297 mm,

  • A3 – 297 × 420 mm,

  • A2 – 420 × 594 mm,

  • A1 – 594 × 841 mm,

  • A0 – 841 × 1189 mm,

  • atypické formáty, například čtverec, kruh.

Existují i větší formáty, ale to už jsou spíš CityLighty. Ještě větší formáty, například billboardy, se zpravidla během výlepu skládají z více částí.

Gramáže plakátů – slabší pro výlep, silnější pod připínáčky

Dalším hlediskem, podle kterého si můžete plakáty vybrat, je gramáž a typ média – nejčastěji papíru.

Pro pohodlný výlep na plakátovací plochy se hodí gramáž 100–130 g/m2. Silnější gramáže papíru plakátů nad 130 g/m2 jsou vhodné, když je na plakátovací plochu připevňujete připínáčky, anebo plakáty přilepujete k výloze lepicí páskou, případně přicvakáváte pomocí magnetů. Větší gramáž papíru bývá dražší.

Za univerzální gramáž plakátů, vhodnou pro všechny účely, se dá považovat 130 g/m2.

Bílé, žluté, svítivé nebo speciální s laminací

Pokud budou plakáty barevné, nejvhodnější je tisknout na bílý papír. Kromě bílého papíru si můžete tisk plakátů objednat i na žlutý nebo „svítivý“, fluorescenční, fluorescentní neboli fluo papír.

Tiskárny jej mívají v několika odstínech – svítivě žlutý, oranžový, světle a tmavě zelený, růžový. Na barevné papíry se hodí tisknout spíš jen černobíle. Pokud si necháte barevný papír potisknout barevně, tištěnou barvu ovlivní a změní barva barevného podkladu. Barevné a fluo papíry bývají slabší, o gramáži okolo 90 g/m2.

Svítivé fluo papíry pro tisk plakátů.

Povrchová úprava lakem, laminací

Jestliže připravujete plakáty, které mají na určeném místě viset delší dobu, například rok, může být vhodné je pro delší trvanlivost jednostranně laminovat lesklou nebo matnou fólií. Tisknete-li na ofsetu, tiskárny nabízejí úpravu lakováním.

Plakáty díky laminaci získají lepší vzhled, budou odolnější a paní uklízečka je může otírat vlhkým hadrem od prachu. Každá další úprava však zvyšuje finanční náklady na výrobu.

Speciální plakáty na stříbřitém nebo sametovém povrchu

Mají-li plakáty plnit dekorativní funkci v restauraci, klubu, obchodě, na trhu seženete také tisk na speciální typy papíru, třeba se stříbřitým, chromovým, zlatavým nebo sametovým vzhledem. Taková média se hodí zejména pro tisk fotografií a jemné grafiky. Tomu ale odpovídá i cena výroby.

Menší náklad digitálem, větší na ofsetu

Potřebujete získat rychle levné plakáty, spíš menší náklad 50 až 200 kusů? Nechte si je vytisknout digitální technologií. V případě potřeby získáte tisk plakátů levně expres i do druhého dne.

Pro větší náklad plakátů v řádu stovek a tisíců kusů se více hodí ofsetový tisk. Náklady na výrobu bývají sice nižší, avšak musíte si plakátů objednat více, jelikož takzvaný „první výtisk“ je finančně nejnákladnější. Než tiskaři totiž seřídí stroje, chvilku to trvá.

U nás tiskneme plakáty expres digitálně až do formátu A0 speciální laserovou technologií na stroji, který je jediný v republice. Můžeme tak zákazníkům kalkulovat nižší cenu při zachování solidní kvality a rychlého zpracování tisku plakátů.

Spočítejte si cenu tisku plakátů >

Čtěte také 5 nápadů, jak vytvořit originální plakát.

 

Foto Piny.cz

IČ: 25296442, DIČ: CZ25296442
Bankovní účet: 196681062 / 0600
© 2018 Agentura Promotion, v.o.s.
Antonína Dvořáka 569
511 01 Turnov

Pondělí - Pátek
8:00 - 16:30