menu

Gramáž papíru – Co to znamená a jak se v ní vyznat?

Co znamená gramáž papíru? Jaké gramáže papíru existují, která se hodí pro tisk letáků, papírů, vizitek a jiných tiskovin? Jakou gramáž má čtvrtka a kde jinde se gramáže používají? Zjistěte v článku.

27. 2. 2019

Tiskárna na papír.

Co znamená gramáž papíru? Jaké gramáže papíru existují, která se hodí pro tisk letáků, papírů, vizitek i jiných tiskovin? Jakou gramáž má čtvrtka a kde jinde se gramáže v reklamě používají? Zjistěte v článku.

Gramáž papíru zjednodušeně označuje, jakou má papír hmotnost. Z označení g/m2 je zřejmé, že gramáž výrobci uvádějí pro 1 metr čtverečný papíru, což odpovídá formátu A0.

Pokud tedy znáte znáte gramáž papíru, můžete si pak orientačně spočítat, jakou hmotnost má například jeden list formátu A4 nebo jakýkoliv jiný. To se může hodit v případě, když počítáte náklady na distribuci letáků a nemáte po ruce váhu.

Jak spočítat hmotnost 1 listu papíru

Příklad: Pro potřeby výpočtu nákladů na distribuci letáků potřebujete znát hmotnost 1 ks letáku formátu A5, o gramáži papíru 130 g / m2. Formát A0 odpovídá ploše 1 metru čtverečného. Z článku Formáty papírů a obálek – Co znamená A4, A3, C4, DL, B2 nebo SRA3? možná už víte, že stačí A0 rozpůlit a je z ní formát A1. Když budete půlit dál a dál, dostanete se postupně, přes formáty A2, A3, A4 až na formát A5.

Vzoreček zní: Formát A0 / 2 / 2 / 2 / 2 / 2 = formát A5. Stačí tedy gramáž 130 g/m2 vydělit číslem 32 (2 × 2 × 2 × 2 × 2 = 32) a získáte hmotnost jednoho listu papíru A5.

1 papír A5 o gramáži 130 g / m2 tedy přibližně váží 4,06 gramu. Proč přibližně? Protože jsou normami povolené určité malé odchylky. Něco pak také váží samotná barva, kterou v tiskárně na papír natisknou. Další přírůstkem hmotnosti je lak nebo laminace.

Formáty papíru.

Gramáž ≠ tloušťka

Někdy se síla materiálu uvádí v tloušťce, v mikrometrech, značka µm, um, lidově také v „mikronech“. Tyto jednotky se používají například u laminovacích fólií.

Tloušťku papíru si můžete mikrometrem také změřit. Avšak ne vždy to znamená, že silnější papír bude mít větší gramáž než slabší papír. Na výslednou gramáž má vliv totiž více faktorů. Záleží, z čeho a jakou technologií je papír vyrobený, jak jemně je pomletá buničina při výrobě papíru, které přísady směs obsahuje.

Tiskař.

Pokus: Uřízněte z kartonu krabice od bot formát A4 210 × 297 mm. Zvažte jej. Vedle kartonu naskládejte přibližně stejně silný (vysoký) štůsek křídových papírů formátu A4. Tloušťka obou materiálů je nyní stejná. Celý štos křídových papírů také zvažte. Jsou stejně těžké? Zřejmě ne.

Ke stejnému zjištění dojdete, když zvážíte knihu tištěnou na ofsetovém papíře a knihu na „křídě“. I když budou mít stejný formát a tloušťku, kniha na křídovém papíře bude mnohem těžší. Křídový papír v papírně vyrábějí z menších částeček, vláknovina pro výrobu je namletá jemněji. Křídové papíry jsou také natírané jednou nebo více vrstvami.

Z toho důvodu proto nelze jednoduše říci, že čím větší gramáž papír má, tím je silnější a pevnější. To je dobré vědět například u tisku letáků i vizitek.

Například ofsetový papír o gramáži 190 g/m2 je silný přibližně 0,22 mm, což je skoro stejně jako matný křídový papír o gramáži 250 g/m2.

Stejně silný křídový papír bude zpravidla vždy těžší než ofsetový papír.

A pohlednicový karton o gramáži okolo 300 g/m2 je dvakrát silnější než lesklý křídový papír o stejné gramáži.

Pohlednicový karton.

Přečtěte si také Ofsetový, natíraný křídový, bezdřevý papír? Jaký vybrat?

Papír, karton, lepenka

Podle plošné hmotnosti se papír označuje buď prostě jako papír – do 200 g/m2, dále jako karton – od 150 do 400 g/m2. Nejsilnější bývá lepenka, což je vícevrstvý materiál o plošné hmotnosti od cca 220 do několika tisíc g/m2, podle použití.

Karton – silný a pevný papír.

Křídový papír je ohebnější, tenčí

Subjektivně se ofsetové papíry jeví jako pevnější než křídové, hlavně ve vyšších gramážích. Z toho vyplývá i vhodné využití pro tisk vizitek, menu, jídelních lístků.

Křídové papíry se zase hodí pro foto tisk letáků, vstupenek, kancelářských desek, protože bývají hladší, bělejší, jemnější.

Stoh papíru.

Jakou gramáž papíru pro jaké použití zvolit?

Níže najdete základní přehled gramáží papíru a jejich běžného využití:

  • 30–50 g/m2 – novinový papír, „pauzák“,

  • cca 60 g/m2 – propisovací papír,

  • cca 80 g/m2 – kancelářský papír do kopírek, kancelářských tiskáren, pro běžné použití a tisk smluv, faktur, dodacích listů,

  • cca 100 g/m2 – papír vhodný pro tisk prezentací, letáků, které necháváte roznést do poštovních schránek,

  • 110–170 g/m2 – nejčastěji využívaná gramáž papíru pro tisk letáků, plakátů, katalogů,

  • 170–250 g/m2 – papír vhodný pro výrobu přání, brožurek, jídelních lístků, katalogů,

  • 200–240 g/m2 – bílý kreslicí karton neboli „čtvrtka“,

  • 250–300 g/m2 – gramáž papíru vhodná na výrobu vizitek, pozvánek, oznámení, prospektů,

  • nad 300 g/m2 – papír pro tisk pohlednic, luxusních tiskovin.

Ještě vyšší gramáž mívají kartony pro obalový průmysl, vlnité lepenky.

Stoh papíru.

Jaký papír vybrat pro tisk plakátů?

Pro pohodlný výlep na plakátovací plochy se hodí gramáž papíru 100–130 g/m2. Silnější gramáže papíru plakátů nad 130 g/m2 jsou vhodné, když je na plakátovací plochu chcete připevňovat připínáčky, anebo plakáty přilepujete k výloze lepicí páskou, případně upevňujete pomocí magnetů.

Za univerzální gramáž plakátů, vhodnou pro všechny účely, se dá považovat 130 g/m2.

Nechte si spočítat cenu tisku letáků, plakátů, vizitek. Napište nám na obchod@apromotion.cz.

Čtěte dál tiskovo-reklamní blog a získejte nové rady a návody.

Pro tisk plakátů se hodí gramáž 130 g/m2.

Zpět